Aktualności

Poznaj top 5 książek o nauce dla dzieci!

Poznaj top 5 książek o nauce dla dzieci!

Data dodania: 6.05.2024

Dzieci poznają świat zadając dorosłym pytania. Mnóstwo pytań. O ile powtarzające się z imponującą częstotliwością w pierwszych latach życia co to? nie stanowi dla rodziców większego problemu, to następujące po nim dlaczego? jak? i po co? mogą stać się naprawdę sporym intelektualnym wyzwaniem. 

Co zrobić, by w czasie rozmowy z dziećmi nie czuć się jak na klasówce (i to takiej, do której nie jest się szczególnie dobrze przygotowanym)? Jak  w prosty sposób wytłumaczyć zawiłe tajemnice wszechświata?  

Odpowiedzią są książki, które objaśniają (nie tylko najmłodszym czytelnikom) jak działa ich ciało i mózg, jakie prawa rządzą przyrodą i jakie procesy zachodzą w kosmosie. Przed Wami lista lektur obowiązkowych:



Adam Mirek, Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą

Poznając świat warto zacząć od tego, co najbliższe – czyli własnego ciała. Specjalista w dziedzinie inżynierii biomedycznej Adam Mirek w zabawny i przystępny sposób wyjaśnia, jak działają nasze organizmy. Nie stroni nawet od najbardziej obrzydliwych tajemnic ludzkiego ciała. Tłumaczy, dlaczego tuż po umyciu zębów sok pomarańczowy smakuje dziwnie, a poranki bywają wyjątkowo trudne. Prostym, zabawnym językiem wyjaśnia, jak działa ludzki organizm, a lektura jego książki dostarcza nie tylko solidnej porcji wiedzy, ale i wywołuje uśmiech na – nie tylko dziecięcej – twarzy.

Jorge Cham, Oliver objaśnia wszechświat

To, co wyróżnia tę książkę na tle pozostałych propozycji to postać Olivera – ciekawskiego i rezolutnego dzieciaka, który zafascynowany opowieścią doktora Howarda postanowił zostać naukowcem. Ten niezwykły duet przeprowadza czytelników przez labirynty wszechświata, pokazując, że nie pytań zbyt trudnych.  Na tym jednak nie kończą się zalety tej książki: Olivier jest zwykłym chłopcem, który lubi grać w gry i czytać komiksy, często ląduje na dywaniku dyrektorki i mierzy się z normalnymi problemami ucznia. Objaśniając wszechświat pokazuje, że nawet jeśli szkolna rzeczywistość bywa trudna, to przy wsparciu przyjaciół można całkiem nieźle się w niej odnaleźć.


Artur B. Chmielewski, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy

Po kosmosie oprowadza nie kto inny, ale syn autora słynnych komiksów o Tytusie, Romku i Atomku, inżynier NASA, Artur Bartosz Chmielewski. Wszystkie informacje o wszechświecie i jego eksploracji dostajemy więc z pierwszej ręki. Autor pokazuje, że nauką może być wszystko, a wiedza jest dosłownie wszędzie. Opowiada o pięknie kosmosu i wyjaśnia jego tajemnice. Proponuje eksperymenty, które nie dość, że pozwalają lepiej zrozumieć prawa rządzące wszechświatem, to jeszcze są możliwe do przeprowadzenia w domowym zaciszu.

Rafał Różycki, Piotr Basiński, Grzegorz Jazdon, Encyklopedia dla dzieci

Dla tych, którzy wolą przyswajać wiedzę w bardziej tradycyjnej formie doskonałym rozwiązaniem będzie Encyklopedia dla dzieci. Bogata w zdjęcia i ilustracje książka w dostosowany do młodego odbiorcy sposób wyjaśnia pojęcia, za którymi kryją się fascynujące tajemnice. Zgromadzone w niej informacje podzielone są na jedenaście tematycznych rozdziałów, dzięki którym najmłodsi czytelnicy mogą wybrać dziedzinę, która najbardziej ich interesuje. Nie ma lepszego sposobu na oswojenie najmłodszych z leksykonami, słownikami i encyklopediami – to przecież własne poszukiwania są w poznawaniu świata najważniejsze!


Tomasz Rożek, Nauka. To lubię!

Mało kto potrafi tak zarazić pasją do nauki, jak Tomasz Rożek. Pokazuje, że dzięki wiedzy i eksperymentom można zrozumieć zarówno najbliższą nam rzeczywistość jak i skomplikowane procesy, które zachodzą w kosmosie czy na dnie oceanów. Pobudza wyobraźnię i udowadnia, że nauka jest szalenie fascynująca. Książka jest pełna propozycji prostych eksperymentów, które zaspokoją głód wiedzy niejednego odkrywcy!