Główne składniki diety śródziemnomorskiej:

Oliwa z oliwek należy do najzdrowszych tłuszczów. Zawiera polifenole i przeciwutleniacze, które mają działanie przeciwzapalne i radzą sobie ze stanami zapalnymi w mózgu, piersiach i jelitach.

Tłuste ryby takie jak łosoś, tuńczyk i makrela to ważny składnik diety śródziemnomorskiej. W przypadku tłustych ryb jednym z kluczowych składników jest omega 3, którego obecność w diecie wielu z nas jest niewystarczająca.

Dodawanie różnorodnych kolorowych owoców i warzyw stanowi zasadniczą część diety śródziemnomorskiej oraz jest bardzo ważne dla naszego biomu. Pigmenty w nich zawarte składają się z setek różnych bioaktywnych związków lub roślinnych składników odżywczych. Dzięki nim nasze bakterie jelitowe dostają coś do przegryzienia, jednocześnie stanowią źródło wielu odżywczych składników.

Pełnotłuszczowe produkty mleczne takie jak mleko, ser i jogurt są także składnikami diety śródziemnomorskiej. Zostało udowodnione, że jogurt, posiadając żywe aktywne kultury bakterii potrafi poprawić stan zdrowia w przypadku biegunek poantybiotykowych, może zmniejszyć objawy zespołu jelita nadwrażliwego i zaparcia. Badania pokazały także, że ser zawierający żywe kultury bakterii może być dobry dla naszego biomu.

Jajka odzyskały swój status zdrowej podstawy żywienia. Zawierają one wiele witamin, minerałów i wysokiej jakości białek i mogą poprawić nasz cholesterol i lipidy. A jeżeli dzięki jedzeniu jajek porzucimy słodzone płatki śniadaniowe lub mufiny w porannym menu, to misja została zrealizowana.

Orzechy są świetne jako dodatek do potraw i rewelacyjne jako przekąska, zapewniając napływ energii dzięki posiadanym wolnopalnym tłuszczom i cudownym białkom korzystnie wpływającym na stan naszych jelit. Stanowią także dobre źródło białka.

Czerwone wino: Badania wykazały, że picie czerwonego wina w umiarkowanych ilościach może obniżyć ciśnienie krwi, CRP (tzw. białko ostrej fazy mierzące stan zapalny) oraz poziomy trójglicerydów (ilość tłuszczu we krwi). Wykazano także, że czerwone wino działa korzystanie na stan jelit zwiększając ilość zdrowych bakterii, w tym bakterii Bacteriorodes i Bidifo, rodzajów bakterii kojarzonych odpowiednio ze szczupłością i obniżaniem poziomu cholesterolu.

Twój przewodnik po zdrowym odżywianiu!

Uzupełnienie bestsellera Jelita wiedzą lepiej, które pomoże ci zaplanować posiłki i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Podsumowując:

Dieta śródziemnomorska polega na zastępowaniu przetwarzanej żywności tam, gdzie jest to możliwe, świeżą żywnością nieprzetworzoną i ziarnem. W diecie tej spożywa się stosunkowo mało pokarmów skrobiowych takich jak chleb, makarony, biały ryż i ziemniaki, ponieważ są tuczące i podnoszą poziom cukru we krwi. Wraz z dietą wysokocukrową także one działają niekorzystanie na bakterie jelitowe, zmniejszając różnorodność naszego mikrobiomu (co jest niedobre dla jelit). Zastąpienie ich soczewicą i pełnoziarnistymi zamiennikami pomoże poprawić poziomy cukru we krwi i zrestartuje biom.

Sprawdź inne sposoby na zdrowsze jelita