Koreańskie ciekawostki

Niebezpieczny kolor czerwony

Czy wiesz, że w Korei nie zapisuje się imion czerwonym kolorem? Koreańczycy wierzą, że może to przynieść pecha, a nawet sugerować, że komuś życzy się wręcz śmierci...

Toksyczny deszcz

W Korei istnieje przesąd mówiący o tym, że deszcz może powodować łysienie! Dlatego Koreańczycy w pochmurny dzień praktycznie nigdy nie wychodzą z domu bez parasola, nawet wtedy, kiedy tylko mży!

Hanbok

Hanbok to tradycyjny strój koreański, który w przeciwieństwie do polskich strojów nadal jest chętnie noszony! Niesłabnącą popularnością cieszy się zwiedzanie historycznych miejsc, takich jak pałace czy skanseny właśnie w hanboku. Dzięki temu strojowi do wielu objektów można wejść nawet za darmo!

Plotki i sekrety

W Korei o osobach, które chętnie słuchają plotek powiemy, że mają cienkie uszy (귀가 얇다). A jeżeli ktoś potrafi dotrzymywać tajemnic może pochwalić się ciężkimi ustami (입이 무겁다)!

Nunchi

Nunchi to odnajdowanie się w określonych okolicznościach i szybkie reagowanie na nie. Koncepcja ta ma ogromne znaczenie w Korei ze względu na hierarchię społeczną oraz szacunek do starszych czy wyżej postawionych osób. Koreańczycy nieustannie muszą być na baczności i uważać, aby przypadkiem nie zachować się niezgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa.

Mijin Mok

Autor:

Mijin Mok

Znana w internecie jako „Koreanka”, twórczyni popularnego kanału na YouTubie , na którym w zabawny i unikatowy sposób popularyzuje wiedzę o Korei. Ukończyła filologię polską, marketing kultury oraz nauczanie języka koreańskiego na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu.


Do Polski przyjechała na chwilę, ale została na dłużej i na razie nie zamierza wyjeżdżać. Od 2019 roku uczy języka koreańskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, prowadzi również własną szkołę językową o nazwie Koreania.


Fot. Maciek Dziedzic

Czytaj dalej
Mijin Mok
Książka

W książce znajdziesz klimatyczne ilustracje Natalii Zych.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda koreańskie randkowanie i jego faza SSEOM? Ciekawi Cię, czym jest uczucie „han” i czy przenika takie produkcje jak „Squid game” lub „Parasite”? Lubisz słuchać K-popu? A może interesujesz się kulinariami i chętnie poznasz piosenkę o kimchi? Zanurz się w bogatą opowieść Mijin Mok o kraju, którego kultura podbija serca na całym świecie!

Książka