Warto wiedzieć, że:

Co najmniej 25% pacjentów ma niejasne objawy, których nie można wiązać z żadną chorobą.

Choroby, które mogą towarzyszyć reakcjom psychicznym, obejmują nadczynność i niewydolność tarczycy, szumy uszne, zawały serca, astmę, bóle głowy i pleców.

Każda choroba ma podłoże psychosomatyczne i czasami wymaga więcej leczenia na poziomie ciała, a czasem bardziej na poziomie psychiki.

Objawy psychosomatyczne wyrażają emocje lub potrzeby, których nie można wyrazić w żaden inny sposób, bo są często tłumione przez oczekiwania kulturowe lub społeczne. Mogą one wskazywać na coś, co może wymagać leczenia.

odsyłamy do rozdziału: Czy mój kot zeżre mi oczy, kiedy umrę?

Poznaj Alexandra Kugelstadta

Autor:

Poznaj Alexandra Kugelstadta

  • (1981), dr nauk medycznych, lekarz-psychoterapeuta, psychosomatyk i dietetyk;

  • przez lata pracował w najbardziej znanym instytucie zajmującym się psychosomatyką: Instytut Psychosomatyki i Psychoterapii AOK w Berlinie;

  • propagator wiedzy o medycynie psychosomatycznej – prowadzi podcast PsychCast, który słucha ponad milion subskrybentów.

    fot. © Fräulein Fotograf

Czytaj dalej
Poznaj Alexandra Kugelstadta
Książka

Jakie strategie stosujesz, by ignorować sygnały, które wysyła ci twoje ciało?

Według doktora Alexandra Kugelstadta, doświadczonego lekarza i psychoterapeuty, wiele chorób ma więcej niż jedną przyczynę. Współczesna medycyna zapomina jednak o wpływie psychiki na nasze zdrowie i samopoczucie i w wielu przypadkach bezradnie rozkłada ręce. Kluczem do zdrowia jest zdobycie wiedzy o tym, jak ciało i psychika współpracują. Taką wiedzę – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną – da ci ta książka.

ZAMÓW JUŻ TERAZ >>

PREMIERA: 14 kwietnia

Zatroszcz się o swoją psychikę, a ciało ci się odwdzięczy!

Doktor Alexander Kugelstadt nie zostawia pacjentów bez diagnozy − pokazuje, że dolegliwości psychosomatyczne się leczy. Posługując się wieloma przykładami, interpretując objawy i udzielając praktycznych porad, w przystępny sposób wyjaśnia przyczyny chorób, które trudno było do tej pory zdiagnozować.

Książka