Szybki test mitów historycznych

Królowa Jadwiga była żoną Władysława Jagiełły.

Niezaprzeczalnie jest to fakt. Jednak postać Jadwigi Andegwańskiej zasługuje na dużo więcej uwagi. Była nie tylko dobrą żoną wybitnego Władysława Jagiełły, ale też (a może przede wszystkim) zręczną polityczką i dyplomatką, formalnie dowodziła nawet wyprawą wojenną.

Kazimierz Wielki zmarł bezpotomnie i tak oto skończyła się dynastia Piastów.

Wbrew obiegowej opinii Kazimierz Wielki nie zmarł bezpotomnie. Miał synów i córki. Jego synowie nie mogli jednak odziedziczyć tronu, gdyż pochodzili z nieprawego łoża.

W którym roku rozegrała się bitwa na Psim Polu?

Trudno mówić o konkretnej dacie..., gdyż bitwy tak naprawdę nie było! Spopularyzował ją kronikarz Wincenty Kadłubek, tworząc barwny, przemawiający do wyobraźni opis.

Juliusz Ordon poniósł bohaterską śmierć podczas obrony reduty.

Juliusz Ordon, bohater wiersza Adama Mickiewicza, w rzeczywistości nie zginął podczas obrony reduty w powstaniu listopadowym. Jeszcze długo żył na emigracji, a literacka „bohaterska śmierć” przesłoniła jego prawdziwe dokonania.

Jaki cud wydarzył się nad Wisłą?

Sformułowania „cud nad Wisłą” po raz pierwszy użył poseł Stanisław Stroński związany z ruchem narodowym. Określenie to zyskało na popularności, gdyż domniemana interwencja Matki Boskiej odbierała zasługę w zwycięstwie Józefowi Piłsudskiemu jako naczelnemu wodzowi.

Agnieszka Jankowiak-Maik

Autor:

Agnieszka Jankowiak-Maik

Jest właścicielką popularnego fanpage’a „Babka od histy”, wiceprezeską fundacji Muzeum Historii Kobiet, autorką wielu artykułów na portalach Ciekawostki Historyczne i Twoja Historia, a także nauczycielką, która od lat aktywnie działa na rzecz zmiany edukacji w Polsce.


Za swoją działalność otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, Medal Wolności Słowa Fundacji Grand Press oraz została Wielkopolskim Nauczycielem Roku 2021. W tym samym roku redakcja Wysokich Obcasów uznała ją za jedną z 50 Śmiałych – za sprzeciw wobec reformy edukacji.


Fot.: Anna Poturalska Fotografia

Czytaj dalej
Agnieszka Jankowiak-Maik
Książka

W książce znajdziesz znakomite ilustracje Patrycji Podkościelny.

O książce

Uwaga! Po lekturze można nawet zamarzyć o powrocie do szkoły!

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Mądra, a do tego zabawna książka Agnieszki Jankowiak-Maik raczej nie sprawi, że pokochacie historię Polski miłością ślepą. Da wam coś więcej – spowoduje, że się historią szczerze zainteresujecie, porzucicie pochopne sądy i wygodne mity. Uwaga! Po lekturze można nawet zamarzyć o powrocie do szkoły! Bo kto by nie chciał mieć TAKICH lekcji i TAKIEJ nauczycielki? Ja bardzo bym chciała.

Czytaj więcej
Justyna Suchecka-Jadczak, dziennikarka

Nigdy nie myślałem, że książka historyczna może tak wciągnąć chemika.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Agnieszka obala wiele popularnych mitów i pozwala spojrzeć na nasze dzieje bardziej obiektywnie. Udowadnia, że to nie tylko daty, ale również cała masa ciekawostek, że historia opowiada nie tylko o mężczyznach, ale także o kobietach. Mój ścisły umysł zachwyciły syntetyczne podsumowania z najważniejszymi informacjami po każdym rozdziale. Nigdy nie myślałem, że książka historyczna może tak wciągnąć chemika.

Czytaj więcej
Pan Belfer, panbelfer.pl

Agnieszka zrobiła wspaniałą robotę.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Jeżeli ktoś by powiedział, że Józef Piłsudski żył w XIII wieku, można by się po prostu uśmiechnąć, traktując taką pomyłkę jak dobry żart. W końcu to jest błąd oczywisty. Dużo poważniejsze są błędy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Jakże łatwo je wtedy powtarzać i utrwalać! A gdy utrwalają je podręczniki szkolne, sprawa jest już naprawdę poważna. Agnieszka zrobiła wspaniałą robotę: napisała książkę, która w totalnie merytoryczny i niezwykle interesujący sposób te błędy punktuje – oraz prostuje. Dopóki nie przeczytałem „Historii, której nie było”, nie miałem pojęcia, jak wiele ich jest.

Czytaj więcej
Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, autor serii książek „Szkoła bohaterek i bohaterów”

„Oto historia z kantem, co podwójne ma dno”. Babka od histy zagląda pod podszewkę i na zaplecze dziejów, wołając „Sprawdzam!”.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

I udowadnia, że historia, której nas uczono, to... cóż... tylko historia, której nas uczono. Nie cała i nie jedyna. Ta książka jest jak zadanie z gwiazdką. Tyle że rozwiązane.

Czytaj więcej
Anna Kowalczyk, autorka książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”

Ta książka całkowicie odmieni twoje spojrzenie na dzieje Polski!


Prawda jest taka, że bitwy pod Psim Polem nie było, Kazimierz Wielki nie umarł bezpotomnie, do chrztu nie przekonała Mieszka jego żona Dobrawa, a w 1920 Polacy nie zwyciężyli przez „cud nad Wisłą”, a przez znakomite działania naszego wywiadu. Zaskoczeni? A to dopiero początek...

Książka