Filozofowie, reportażyści, specjaliści od słowiańskich mitów – sprawdź, co sądzą o reportażu!

Tomasz Stawiszyński, filozof, eseista, autor m.in. książki Powrót fatum

W rytualnym kręgu to pasjonująca opowieść o współczesnych poganach i czarownicach, o duchowościach alternatywnych i ludziach podążających tymi nieoczywistymi ścieżkami. Joanna Malita-Król świetnie łączy akademicki wywód z warsztatem reporterki, a pod jej piórem historia, mit i teraźniejszość układają się w całość, od której wprost nie można się oderwać.

Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

A gdyby tak zapomnieć o grzechu pierworodnym, zbawieniu poprzez cierpienie, czynieniu sobie ziemi poddaną, a w zamian uwierzyć w siłę, która wprawia w ruch i spaja, ale nie osądza i nie rozlicza? Powrócić do duchowości z czasów, gdy wszyscy byliśmy bliżej początu? Autorka podąża za współczesnymi poganami, łącząc wiedzę naukowczyni z reporterskim zaciekawieniem człowiekiem. Zadaje pytania o funkcje religii i o potrzebę szukania w czasach wzmagającego się chaosu poczucia równowagi, jakie daje pokora wobec natury, rytuał, celebrowanie cykliczności.

Wiktoria Korzeniewska, autorka powieści Czerwona baśń i komiksu Słowiańskie mity, @slavicbook

Jak wygląda powrót do korzeni i praktykowanie pogańskich wierzeń w XXI wieku? Czy naprawdę można sięgnąć do tradycji sprzed tysiąca lat? Joanna Malita-Król rozmawia o tym z osobami praktykującymi słowiańskie rodzimowierstwo, druidyzm i czarostwo wicca. Zapis tych spotkań pozwala nam nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądają ich praktyki – od rytuałów po codzienne życie – ale też dostrzec, że mimo różnic w obrzędach i tradycjach, wszystkie wspomniane ścieżki mają ze sobą wiele wspólnego. Co daje współczesne mu człowiekowi skakanie przez ognisko, witanie słońca czy życie w uważności na zmiany w Kole Roku? Odpowiedź może was zaskoczyć, a znajdziecie ją w tej książce

Poznaj przedstawicieli trzech największych alternatywnych wyznań w Polsce!

Żerca Bronimir

Jeden z głównych organizatorów Święta Stado. Swojego rodzimowierczego imienia poszukiwał trzy lata, a za patrona wybrał sobie boga Welesa.

Druid Emrys

Na co dzień informatyk pracujący w korporacji, łączy obowiązki z byciem druidem. Pełni funkcję mistrza ceremonii, we własnej praktyce wplata elementy celtyckie.

Michał w trakcie treningu wicca

Swoją podróż duchową rozpoczął od aktywnego udziału w różnych duszpasterstwach. Potem był ateistą, aż trafił na informacje o wicca.

Żerczyni Kasia

Matka trójki dzieci, po raz pierwszy zetknęła się z rodzimowierstwem podczas studiów, aż wreszcie wraz z innymi zainteresowanymi założyła stowarzyszenia Kałdus.

Joanna Malita-Król

Autor:

Joanna Malita-Król

Kulturoznawczyni i religioznawczyni. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji oraz w Instytucie Religioznawstwa.

Bada przejawy magii i religii pogańskich we współczesnym świecie, co zaowocowało monografią Polscy wiccanie. Studium religii przeżywanej. Zajmuje się także popkulturą i kulturą Japonii, zwłaszcza Opowieścią o Księciu Promienistym. Jest redaktorką i aktywistką zaangażowaną w działalność oddolnych inicjatyw miejskich i proklimatycznych.

Czytaj dalej
Joanna Malita-Król
Książka

Jak świętują wyznawcy religii alternatywnych?

Na obrzeżach miast, a czasem w ich centrum. Na prywatnym terenie i w publicznie dostępnym parku. W wybrane święta poświęcone bogom i boginiom. W przesilenia i równonoce, pierwsze dni astronomicznych pór roku. Stając w kręgu wokół świętego ognia i/lub ołtarza. Świętują na różne sposoby, podążają różnymi ścieżkami duchowymi, uprawiają różne zawody.
Zamów reportaż

i poznaj zwyczaje polskich pogan!

Poznaj współczesnych polskich pogan!

Książka