Wracają do korzeni. Do kultury ludowej, do mitów, wierzeń Słowian i nie tylko. Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do przodków, wybierają pogańską ścieżkę duchową. Co robią na co dzień i jak łączą to ze swoją religią?
i dowiedz się, kim są polscy poganie!
W rytualnym kręgu to pasjonująca opowieść o współczesnych poganach i czarownicach, o duchowościach alternatywnych i ludziach podążających tymi nieoczywistymi ścieżkami. Joanna Malita-Król świetnie łączy akademicki wywód z warsztatem reporterki, a pod jej piórem historia, mit i teraźniejszość układają się w całość, od której wprost nie można się oderwać.
A gdyby tak zapomnieć o grzechu pierworodnym, zbawieniu poprzez cierpienie, czynieniu sobie ziemi poddaną, a w zamian uwierzyć w siłę, która wprawia w ruch i spaja, ale nie osądza i nie rozlicza? Powrócić do duchowości z czasów, gdy wszyscy byliśmy bliżej początu? Autorka podąża za współczesnymi poganami, łącząc wiedzę naukowczyni z reporterskim zaciekawieniem człowiekiem. Zadaje pytania o funkcje religii i o potrzebę szukania w czasach wzmagającego się chaosu poczucia równowagi, jakie daje pokora wobec natury, rytuał, celebrowanie cykliczności.
Jak wygląda powrót do korzeni i praktykowanie pogańskich wierzeń w XXI wieku? Czy naprawdę można sięgnąć do tradycji sprzed tysiąca lat? Joanna Malita-Król rozmawia o tym z osobami praktykującymi słowiańskie rodzimowierstwo, druidyzm i czarostwo wicca. Zapis tych spotkań pozwala nam nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądają ich praktyki – od rytuałów po codzienne życie – ale też dostrzec, że mimo różnic w obrzędach i tradycjach, wszystkie wspomniane ścieżki mają ze sobą wiele wspólnego. Co daje współczesne mu człowiekowi skakanie przez ognisko, witanie słońca czy życie w uważności na zmiany w Kole Roku? Odpowiedź może was zaskoczyć, a znajdziecie ją w tej książce
Jeden z głównych organizatorów Święta Stado. Swojego rodzimowierczego imienia poszukiwał trzy lata, a za patrona wybrał sobie boga Welesa.
Na co dzień informatyk pracujący w korporacji, łączy obowiązki z byciem druidem. Pełni funkcję mistrza ceremonii, we własnej praktyce wplata elementy celtyckie.
Swoją podróż duchową rozpoczął od aktywnego udziału w różnych duszpasterstwach. Potem był ateistą, aż trafił na informacje o wicca.
Matka trójki dzieci, po raz pierwszy zetknęła się z rodzimowierstwem podczas studiów, aż wreszcie wraz z innymi zainteresowanymi założyła stowarzyszenia Kałdus.
i poznaj zwyczaje polskich pogan!