W ramach kilkuletniego dziennikarskiego śledztwa Max Fisher obserwował aktualności wyświetlane na naszych tablicach i badał, jak w sieci wzrasta nienawiść i szerzy się dezinformacja. Teraz razem z „uciekinierami” z Doliny Krzemowej szuka źródeł tych zjawisk. Patrzy na ręce gigantów Big Techu: Marka Zuckerberga, Susan Wojcicki czy Jacka Dorseya, którzy pod przykrywką szerzenia wolności słowa zwiększają polaryzację, a z powstałej dezinformacji czerpią wielomilionowe zyski. Krytycznie przygląda się sterującym nami algorytmom i zadaje ważne pytania o nasze funkcjonowanie w internecie.
Max Fisher

Autor:

Max Fisher

Reporter śledczy i publicysta w dziale zagranicznym „New York Times’a”. W obszarze jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim konflikty na świecie, przeobrażenia społeczne i stosunki dyplomatyczne. Globalne trendy i konteksty najważniejszych międzynarodowych wydarzeń zgłębia na łamach prowadzonej dla NYT rubryki „The Interpreter”.

Za napisany we współpracy z kolegami z redakcji cykl artykułów poświęconych mediom społecznościowym i ich globalnemu wpływowi na zmiany społeczne znalazł się w finale Nagrody Pulitzera 2019.

Czytaj dalej
Max Fisher
Książka

Mjanma – wzrost ekstremistycznych nastrojów prowadzący do jednego z największych ludobójstw od czasów II wojny światowej i rzezi ludności Rohingja. Sri Lanka – rozruchy na tle religijnym. USA – chaos informacyjny zakończony najbardziej kontrowersyjnymi wyborami w historii Stanów Zjednoczonych. Genezy wszystkich tych wydarzeń możemy szukać w feedzie mediów społecznościowych.

Opinie o tytule

„Czy zechcemy wykorzystać wiedzę z tej książki, by odzyskać kontrolę nad mediami i nad sobą?”

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Fisher przenika do kryjących swoje tajemnice korporacji i pokazuje, że za fasadą niewinnie wyglądających interfejsów Facebooka, YouTube’a i innych platform kryje się machina chaosu, zamieniająca użytkowników w surowiec do generowania zysku. Niszczy przy tym jakość relacji społecznych i prowadzi do destrukcji sfery publicznej. Czy zechcemy wykorzystać tę wiedzę, by odzyskać kontrolę nad mediami i nad sobą? Odpowiedź na to pytanie Fisher zostawia czytelnikom.

Czytaj więcej
— Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”, pisarz, publicysta

„To opowieść o tym, jak biali aspołeczni faceci narzucili każdemu z nas własne, bezduszne zasady.”

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Max Fisher zrywa maski Big Techu i raczy ich w policzek otwartą dłonią.”

Czytaj więcej
— Jakub Wątor, dziennikarz, redaktor prowadzący „Magazynu Spider’s Web+”

„Witajcie w przyszłości, w której internet stał się jednym z najważniejszych narzędzi ludzi na całym świecie.”

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Książka Fishera to nie tylko pochłaniająca lektura, ale także ważny głos ostrzegający przed niebezpieczeństwami, jakie są następstwem naszej obecności w sieci. W przyszłości, kiedy internet będzie odgrywał jeszcze większą rolę, ten tekst będzie niezwykle ważnym narzędziem pomagającym zrozumieć zmiany zachodzące w naszym świecie i podejmować właściwe decyzje, aby zapobiec negatywnym skutkom naszej działalności w sieci.

Czytaj więcej
— Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, naukowiec, futurolog

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Ta książka to poważne ostrzeżenie o tym, jak bardzo Facebook i inne portale społecznościowe zniekształcają nasze postrzeganie rzeczywistości.

Czytaj więcej
— „Guardian”

„Obowiązkowa pozycja na nasze czasy.”

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Media społecznościowe nie zmieniają już tylko naszego życia. Zmieniają cały świat i nawet ich twórcy i zarządcy mają jedynie mgliste pojęcie o tym, na jak wielką skalę to się dzieje. W tej wciągającej książce Max Fisher odmalowuje niepokojący obraz nie tylko tego, gdzie obecnie jesteśmy, ale także tego, dokąd zmierzamy.

Czytaj więcej
— Ezra Klein, autor bestsellera, „Why We’re Polarized”

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Fisher śledzi coraz aktywniejsze i rozleglejsze działania ruchów politycznych w mediach społecznościowych i opisuje, jak algorytmy zaprojektowane w celu „maksymalizacji czasu spędzanego na portalu” systematycznie promują ekstremalne treści, które wywołują moralne oburzenie i budują wspólnoty na poczuciu zagrożenia.

Czytaj więcej
— „New Yorker”

Otwierająca oczy analiza zachowań jednostki oraz społeczności w sieci.

Czy obecne w internecie nienawiść i polaryzacja naprawdę powstają samoistnie czy ich eskalacja jest raczej wynikiem manipulacji algorytmów i ich twórców? Czy uda nam się powstrzymać machinę chaosu?

Książka