Fakty o chorobie Hashimoto

Leki nie wystarczą by poradzić sobie z chorobą

Model medycyny konwencjonalnej każe lekarzom leczyć większość zaburzeń czynności tarczycy, bez względu na przyczynę, preparatami z syntetycznymi hormonami. Farmakologiczne przywrócenie normalnego poziomu hormonu tyreotropowego (TSH), stymulującego tarczycę do produkcji hormonów T4 i T3, nie zawsze likwiduje dolegliwości. Innymi słowy, „na papierze” mamy poprawę, ale pacjent wcale nie czuje się lepiej. Naukowcy twierdzą, że na hashimoto nie ma lekarstwa, ale ja jestem przekonana, że mamy wiedzę i możliwości, żeby u większości pacjentów doprowadzić do remisji tej choroby.

Sześć rodzajów czynników wywołujących chorobę

Poza kwestią nadmiernej przepuszczalności jelit, istnieje sześć rodzajów czynników mogących wywołać zapalenie tarczycy typu Hashimoto: nadwrażliwość na produkty żywnościowe, niedobór składników odżywczych, osłabienie zdolności organizmu do radzenia sobie ze stresem oraz z toksynami, problemy z trawieniem i chroniczne infekcje. U każdego chorego na hashimoto kombinacja tych czynników będzie inna, a więc stworzenie uniwersalnego modelu podejścia do leczenia może być wyzwaniem. Przekonałam się jednak, że prawie wszyscy cierpiący na autoimmunologiczną chorobę tarczycy mają pewne wspólne przyczyny źródłowe – występują u nich te same czynniki i niedobory, z których wielu można zaradzić dzięki odpowiedniemu odżywianiu.

Czasem jeden krok wystarczy by pozbyć się dolegliwości

Zoptymalizowanie odżywiania może zdziałać cuda. Dlatego jako jeden z pierwszych kroków w leczeniu hashimoto zalecam stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze, jednocześnie wolnej od pokarmów wywołujących nadwrażliwość. Wielu ludziom sam ten krok wystarczy, by pozbyć się dolegliwości, a nawet by nastąpiła pełna remisja choroby. Jednak nie zawsze tak jest. Zmiany w diecie mają ogromną moc, ale rezultaty, które można dzięki nim osiągnąć, wiążą się z pewnymi ograniczeniami.

Izabella Wentz

Autor:

Izabella Wentz

Dr Izabella Wentz jest międzynarodowym autorytetem w zakresie zmagań z chorobą Hashimoto i pionierką we wprowadzaniu zmian trybu życia u osób cierpiących na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Gdy kilka lat temu zdiagnozowano u niej tę chorobę, postanowiła przekonać się, jak odżywianie, środowisko, a nawet kosmetyki oddziałują na stan zdrowia. Spędziła trzy lata na studiowaniu dostępnych źródeł, najnowszych doniesień naukowych i rekomendacji na temat postępowania w chorobie Hashimoto, a rozpowszechnienie zdobytej wiedzy stało się jej misją.

Pomaganie chorym na zapalenie tarczycy typu Hashimoto stało się nie tylko moją pasją, ale też zajęciem na pełen etat i życiowym powołaniem. Nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące radzenia sobie z chorobą Hashimoto, jednak tak bardzo poprawiłam własną sytuację zdrowotną, że stałam się przewodniczką innych zmagających się z tą dolegliwością – pomogłam im zyskać lepsze zdrowie, złagodzić objawy zapalenia tarczycy, a w niektórych przypadkach nawet wyeliminować autoagresywne ataki na organizm i odstawić leki.

Czytaj dalej
Izabella Wentz
Książka

Jak odzyskać zdrowie za pomocą właściwej diety?

Książka zawiera przepisy na zdrowe i proste dania zakorzenione w polskiej tradycji.

Pomocnik w radzeniu sobie z objawami!

Wyeliminuj objawy Hashimoto i ciesz się życiem!

Książka