Eksperci wypowiadający się w książce:

Anna Fras

Pedagog, kierownik domu samotnej matki w Kielcach.

Marcin Zaborek

Adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, były zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się problematyką szeroko pojętego prawa rodzinnego i zagadnień pokrewnych.

Mediator

Z uwagi na Kodeks etyczny mediatorów osoba pełniąca tę funkcję nie może wykorzystywać kontaktu ze stronami dla własnych korzyści i aby nie zostać o to posądzonym, ekspert nie zgodził się na publikację swojego nazwiska.

Ewa Tokarczyk

Doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, zatrudniona w Instytucie Psychologii i Psychiatrii Sądowej im. dr Ewy Milewskiej (IPPS). Od czterdziestu lat opiniuje w sprawach odzinnych, nieletnich, psychologicznej analizy zeznań małoletnich.

Aleksandra Olewniczak

Psycholog sądowy, psychotraumatolog, współtwórca IPPS. Zajmuje się psychologią zaburzeń dzieci i młodzieży. Udziela konsultacji w sprawach dzieci, wykonuje diagnozy psychologiczne. Opiniuje w sprawach rodzinnych, nieletnich, psychologicznej analizy zeznań małoletnich, a także w sprawach dotyczących dorosłych, między innymi oświadczeń woli.

Wojciech Eichelberger

Psycholog (od 1968 roku), coach, psychoterapeuta, doradca biznesu, felietonista i autor książek: Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć, Męskie pół świata, Jak wychować szczęśliwe dzieci oraz Zdradzony przez ojca, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii – Laboratorium Psychoedukacji.

Tomasz Malinowski

Pełni funkcję osoby zaufania, zaangażowany w środowiska ojcowskie i pomoc mężczyznom w walce o kontakty z dziećmi. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Ojcom.

Magdalena Sroka-Barwińska

Sędzia, delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości, pracuje w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Wydziale Międzynarodowych Postępowań Rodzinnych.

Katarzyna Salwa

Prokurator, zajmuje się współpracą międzynarodową w sprawach rodzinnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dr hab. Małgorzata Sikorska

Socjolożka, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowniczka projektu „Analiza narracji i strategii narracyjnych aktorów społecznych lobbujących na rzecz opieki naprzemiennej w Polsce” finansowanego z IDUB Nowe Idee UW. Zajmuje się socjologią życia rodzinnego, przemianami obyczajowości i przemianami współczesnego społeczeństwa polskiego.

MARTA KAWALEC

Autor:

MARTA KAWALEC

Dziennikarka radiowa i prasowa, nauczycielka akademicka i psycholog społeczny. Autorka biografii prezentera radiowego i lektora Ksawerego Jasieńskiego Ten głos oraz słuchowisk dla dzieci i dorosłych. Publikuje reportaże i felietony, nagrywa podcasty. Prywatnie dużo mówi. Zawodowo dużo milczy. Przede wszystkim słucha.

Czytaj dalej
MARTA KAWALEC

OPINIE O KSIĄŻCE

Aldona Słysz, psycholożka, @dajsiezwariowac

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

„Ta książka to głos tych, którzy zbyt długo nie byli słyszani. Wstrząsająca, potrzebna, otwierająca oczy. Zmieniająca sposób, w jaki patrzymy na ojcostwo, rodzinę i system w naszym kraju.”

Czytaj więcej

Paweł Reszka, dziennikarz, autor reportaży

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

„Najgorzej, gdy rozstanie zmienia się w wojnę – kończy się dbanie o dobro dziecka, a zaczyna złośliwość. Sąd? Niemal zawsze staje po stronie matki. Ojców skazuje na samotność, redukuje do roli bankomatu. Orzeka, że ich miłość jest warta mniej. Dzięki tej pasjonującej książce mamy szansę ich wysłuchać. Warto.”

Czytaj więcej

Marcin Perfuński, @supertata.tv

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

„Nosorożec uderza w rodzicielskie serce tam, gdzie jest najbardziej wrażliwe. Bo o ojcostwie po rozejściu się pary można opowiadać statystykami, paragrafami, ekspertyzami – danymi, które opisują ogólne realia, ale zza których nie widać ludzi. A w tej książce ludzie mają konkretne twarze, indywidualne historie i prawdziwe emocje. Chłodna kalkulacja narzucana przez bezduszny system zderza się z doświadczeniami mężczyzn, którzy – nie będąc już mężami czy partnerami – starają się pozostać tatusiami. I mają, niestety, pod górkę. Ostatecznie zaś w tym procesie nie ma wyraźnych wygranych, za to niemal zawsze jest ktoś przegrany – dziecko. I naprawdę nie wiadomo, co zrobić, żeby było lepiej. Trudne to wszystko…”

Czytaj więcej

„Nosorożec” to poruszający i ważny głos w debacie o ojcostwie, systemowej nierówności oraz emocjonalnych kosztach, jakie ponoszą dzieci uwikłane w konflikty rodziców. To książka, która nie tylko otwiera oczy, ale przede wszystkim prowokuje do zmiany myślenia o roli ojca w życiu dziecka.

Książka