Dlaczego warto mieć tę książkę?

Dzięki niej lepiej zrozumiesz serial "Unorthodox"
[naciśnij, żeby przeczytać więcej]

Wiele osób pisze o serialu "Unorthodox", który jest świetny! Jeśli chcecie przeczytać książkę o chasydyzmie, polecam "OK, amen" – która jest fantastyczna!.  I Helena Nylén

Przeczytałam "OK, amen" i obejrzałam za jednym zamachem "Unortodox". Obydwie pozycje fascynujące i ważne. Obydwie zrobione po mistrzowsku. I Terese Svanström

Sięgnijcie po "OK, amen", aby po obejrzeniu serialu zrozumieć jeszcze więcej. I Helena Holmberg

Poznasz świat pełen wierzeń i rytuałów niedostępny dla osób z zewnątrz
[naciśnij, żeby przeczytać więcej]

Większość chasydów unika kontaktu ze światem zewnętrznym. Niełatwo namówić ich na dłuższą rozmowę, o pozyskaniu zaufania, nie wspominając. Przestrzegają restrykcyjnych zasad, całkowicie podporządkowują swoje życie religii oraz izolują się od ludzi, kórzy nie portrafią dotrzymać ich standardów.

Przeczytasz historie ludzi, którzy w ortodoksji odnaleźli sens swojego życia...
[naciśnij, żeby przeczytać więcej]

  • Chawy, która razem ze swoim mężem Pinchasem nawrócili się i którzy już nie wyobrażają sobie powrotu do "świeckiego" życia.
  • rodziny Cohenów, która serdecznie przyjmuje Ninę i z radością uczy ją religijnych zasad.
  • wielu chasydów, którzy poświęcają niemałą część swojego majątku, tylko po to by dokonywać "micwot", dobrych uczynków.

... jak i takich którzy czuli się przez nią niszczeni
[naciśnij, żeby przeczytać więcej]

  • Nechy, która jako dziecko musiała ukrywać przed rodziną nawet to, że chodziła do biblioteki
  • homoseksualistów, których Chasydzi obłożyli klątwą.
  • Sama, który doświadczył w internacie molestowania – i tylko z tego powodu został zmuszony do jego opuszczenia.

Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w Williamsburgu, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Jorku, miała wrażenie, że czas zatrzymał się tam lata temu... Mężczyźni w białych koszulach i czarnych płaszczach, z pejsami i brodami, w święta dodatkowo w sztrajmłach. Skromny strój kobiet osłaniający całe ciało niczym się nie wyróżniał, a peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki. Solomin nie wiedziała jeszcze, że życie członków tej społeczności regulują skrupulatnie spisane nakazy i zakazy dotyczące każdego obszaru ich aktywności.

Żyła po sąsiedzku z ultraortodoksyjnymi Żydami, ale oddzielał ją od nich niewidzialny mur. Jej fascynacja tą hermetyczną społecznością z dnia na dzień rosła. Niestety, reporterka nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż któregoś dnia sami zapukali do jej drzwi...

„Ok, amen” to ekscytująca podróż do osobliwego, zaskakującego i trudno dostępnego świata, po którym przewodnikami są rozmówcy Solomin. Dzięki nim poznajemy ludzi targanych sprzecznymi emocjami i wspólnotę gotową do wielkich poświęceń, ale też do okrutnych rozwiązań, byle przetrwać.
Nina Solomin

Autor:

Nina Solomin

Nina Solomin jest pisarką i dziennikarką urodzoną w Sztokholmie.

Pod koniec lat 90. zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie rozpoczęła zbieraniu materiału do swojego najsłynniejszego reportażu "OK, amen". Książka szybko stał się bestsellerem, została okrzyknięta "legendarną" i zainicjowała żywiołową dyskusję – zarówno w prasie, jak i na uniwersytetach.



W wieku 20 lat rozpoczęła pracę dla jednego z największych szwedzkich dzienników "Svenska Dagbladet", zajmując się krytyką literacką. Od tamtego okresu pracowała też dla Szwedzkiego Radia, była redaktorką (w tym redaktorką naczelną) kilku miesięczników kulturalnych oraz pełniła funkcję dyrektora kutlturalnego w dzienniku "Upsala Nya Tidning".

Obecnie Nina Solomin pracuje jako felietonistka, dziennikarka kulturalna oraz jako menadżerka ds. komunikacji dla instytucji rządowych.

Matka Niny Solomin urodziła się w Polsce w 1935 roku.

Czytaj dalej
Nina Solomin

Odkryj, jak naprawdę wygląda ich świat

Zamów książkę już teraz ↓↓

Książka