Wygraj z cukrem

Ponad 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę!

Odkryj metodę na zachowanie zdrowia.
Kup teraz! Dostępna już od 20,99 PLN!
Wygraj z cukrem
Pietruszka Fasola

Czy
wiesz, że...

Dieta LCHF to najlepsze rozwiązanie by utrzymać niski poziom cukru w organizmie.

Na diecie LCHF (Low Carb High Fat tłum. mało węglowodanów, dużo tłuszczu) spożywa się produkty, które jedynie minimalnie podnoszą poziom cukru i tym samym insuliny. Spożywa się jedynie niewielkie ilości powodujących wyrzuty insuliny węglowodanów i zastępuje uzyskiwaną z nich energię tłuszczem. Dzięki temu insulina utrzymuje się na niskim poziomie, a ciało ma możliwość wykorzystać tłuszcz zmagazynowany w ciele jako paliwo, dzięki czemu nie odkłada się on w formie tkanki tłuszczowej.

Spożywanie skrobi opornej może wpłynąć na poziom cukru i spalanie tłuszczu.

Skrobia oporna to substancja, która nie rozpada się na krótsze cząsteczki glukozy. Oznacza to, że po jej spożyciu poziom cukru we krwi nie wzrasta. Przez cały układ pokarmowy przechodzi ona w niezmienionej postaci, aż w jelicie grubym natrafia na bakterie jelitowe, dla których stanowi pożywienie. Najwięcej opornej skrobi opornej znajduje się w mące ziemniaczanej, o ile nie została ona podgrzana. Mąka ziemniaczana stanowi najbogatsze znane mi źródło skrobii opornej. Zawiera jej 78%. Po jej podgrzaniu i schłodzeniu, jak wtedy, gdy przygotowujemy sos, zawiera jej już tylko niecałe 5%. Fasola nerkowata ma około 35% skrobi opornej w całkowitej ilości skrobi. To dobra wiadomość dla kogoś, kto lubi chili con carne.

Plaga otyłości pojawiła się w USA gdy z diety wykluczono tłuszcz.

Można powiedzieć, że do lat sześćdziesiątych temat otyłości praktycznie nie istniał. Przeciwnie, w Stanach Zjednoczonych dyskutowano raczej o niedożywieniu. W latach siedemdziesiątych zaczęły pojawiać się pierwsze ostrzeżenia przed nasyconymi kwasami tłuszczowymi. Posiłki miały być ubogie w tłuszcz lub w ogóle go nie zawierać. Rozumie się przecież samo przez się, że człowiek tyje od tłuszczu. W 1977 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęły się pojawiać pierwsze porady żywieniowe. Dziesięć lat później stwierdzono znaczny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu 2. Potrzeba bowiem pewnego okresu inkubacji zanim cukrzyca typu 2 się uaktywni.

Probiotyki i prebiotyki pomogą zadbać o dobre bakterie w przewodzie pokarmowym.

Prebiotyków w postaci skrobi opornej mogą dostarczyć różne rodzaje fasoli lub mąka ziemniaczana. Skrobia oporna to cząsteczki glukozy zbudowane w taki sposób, że enzymy wydzielane w ustach, żołądku i jelicie cienkim nie mogą ich rozbić. Pokonują one w niezmienionej postaci drogę aż do jelita grubego. Nie podnoszą więc poziomu cukru we krwi, a jednak dają uczucie sytości, ponieważ powodują efekt wypełnienia, wiążąc się z wodą w jelicie. Gdy w naszym układzie pokarmowym żyją dobre bakterie, którym regularnie dostarczamy pożywienie, w organizmie zaczynają się dziać dobre rzeczy. Powstaje między innymi tłuszcz nasycony nazywany kwasem masłowym. To dobroczynny kwas tłuszczowy o bardzo krótkim łańcuchu, który ma szereg zalet. Probiotyki to pożywienie, które zawiera to, co w układzie pokarmowym staje się bakteriami, np. kiszonki.

Trening jest niezbędny dla zdrowia (także diabetyka!).

Dzięki intensywnemu treningowi mięśni glukoza może przeniknąć do komórek mięśniowych bez potrzeby aktywowania insuliny, która powodowałaby odkładanie się tłuszczu. Glikogen – paliwo magazynowane w mięśniach – wykorzystywany jest na potrzeby pracujących mięśni. Z czasem, gdy masa mięśniowa wzrośnie, mięśnie staną się większymi konsumentami glukozy.

Kilka faktów o fasoli

Fakt 1
Fakt 1

Zawiera skrobię oporną, która przedostaje się przez układ trawienny i staje pożywieniem dla bakterii w jelicie grubym.

Fakt 2
Fakt 2

Spożycie 15-30 gramów skrobi opornej dziennie wspomaga proces zbijania nadwagi.

Fakt 3
Fakt 3

Fasole mają różne kształty, kolory, a także smak. Do tej grupy zaliczamy również cieciorkę.

Chcesz więcej?

Lars-Erik Litsfeldt
Patrik Olsson

Autorzy sami są diabetykami (Patrik z powodu powikłań związanych z cukrzycą nawet stracił wzrok). Testując na sobie wiele terapii, odkryli, że w walce z chorobą doskonałe rezultaty daje dieta LCHF (mało węglowodanów, dużo tłuszczy) i wprowadzenie do codziennego menu… fasoli, a raczej zawartej w niej skrobi opornej, która znacząco obniża poziom cukru we krwi.

Autorzy wyjaśniają zasady opracowanego przez siebie sposobu odżywiania, podają przepisy i obalają wiele mitów dotyczących diety LCHF. Opisują też przypadki osób, którym zmiana diety pomogła poradzić sobie z nadwagą, złym samopoczuciem i objawami choroby.

Patrick Olsson Lars-Erik Litsfeldt

Zamów już dziś i wygraj z cukrem!

To niezbędny poradnik nie tylko dla diabetyków, ale również dla osób znajdujących się w grupie ryzyka. Podejmij walkę i wygraj z cukrem.
Zamów już dziś i wygraj z cukrem!