Aktualności

Idziemy do lasu!

Idziemy do lasu!

Data dodania: 17.06.2018

Lato, piękna pogoda i dużo wolnego czasu sprzyja leśnym wędrówkom. Jak jednak „zwiedzać” las tak, aby móc skorzystać z jego dobrodziejstw, a jednocześnie nie zakłócać jego pracy i życia leśnych zwierząt? Z pomocą przychodzi Peter Wohlleben! W swojej najnowszej książce pt. Instrukcja obsługi
lasu
zamieni się w przewodnika po zielonych ostępach i wyjaśni jak należy zachowywać się w lesie, żeby nie być w nim intruzem, na co zwracać uwagę, co powinno nas zaniepokoić i czego absolutnie
nie można przegapić!


Podczas szkolnych leśnych wycieczek dzieci najczęściej upominane są, aby były cicho i nie hałasowały. Jednak czy słusznie? Czy zwierzętom ludzki hałas przeszkadza? Czy w lesie zawsze musimy być cicho?


„W zasadzie dzikie zwierzęta lubią ciszę, jednak nie dlatego, że są wrażliwe na decybele. Gdy w szczytach drzew szaleje burza lub huczy gwałtowna ulewa, nie są w stanie usłyszeć żadnych innych dźwięków. W tym również tych, które wydają zbliżające się wilki czy rysie, co dla saren i
jeleni może być śmiertelnie groźne. Z tego powodu lubią bezwietrzną, bezdeszczową pogodę, kiedy już z daleka słychać każde nadepnięcie na trzeszczącą gałązkę.

Hałas powodowany przez ludzi nie denerwuje zwierząt, dlatego że nie wypełnia on od razu całego lasu, lecz dobiega z jednego kierunku. Duże ssaki orientują się też od razu, że ich największy wróg nie ruszył właśnie na łowy – bo tym również dla nich jesteśmy, jako myśliwi. (…) Jeżeli wesoło śpiewając, wędrujemy leśnym szlakiem lub podczas spaceru głośno rozmawiamy, sygnalizujemy naszym zwierzęcym krewniakom, że nie jesteśmy na polowaniu”.


Peter w swojej nowej książce tłumaczy też inne kwestie – chociażby to, w jaki sposób rozpoznać gatunek drzewa po… smaku jego liści, jak uniknąć komarów i kleszczy czy jak znaleźć najlepsze miejsca do obserwacji przyrody.


„Instrukcja obsługi lasu” z całą pewnością nie jest typową instrukcją z nakazami i zakazami. Jest wspaniałą opowieścią, w której skrywa się cała masa wiedzy, która przyda się każdemu miłośnikowi przyrody i leśnych wędrówek.


Kliknij i kup swój egzemplarz lub dowiedz się więcej.