Aktualności

Kim jest Vernon Subutex?

Kim jest Vernon Subutex?

Data dodania: 18.07.2018

Nikt już nie pamięta dawnego sprzedawcy płyt. Od tej pory jego miejsce zajmuje Szaman, muzyczny guru, przy którym ludzie zrzucają maski i pozwalają się ponieść chwili. 


Vernon’a znaliście jako człowieka kurczowo trzymającego się wydarzeń z przeszłości. To, kim był i co robił, pozwalało mu zatracać się w sztucznym pragnieniu samowystarczalności i w razie kryzysu - na telefon do starego znajomego z prośbą o nocleg. 


Bezdomny, zaniedbany i uzależniony od wszelkiego rodzaju używek Vernon bez zarzutu wpisywał się w obraz paryskiej ulicy z lat 90. Stanowił uosobienie obaw i lęków dobrze ustatkowanych Francuzów oraz wzbudzał ciekawość u tych znudzonych zbyt długo wygodnie prowadzonym życiem. 


Tego człowieka już nie ma.


Wydaje się, że ktoś, kto upadł tak nisko jak Vernon, nie może ponownie wspiąć się na szczyt, a przynajmniej na szczebel przeciętnie prowadzącego się mieszkańca Paryża. Jednak w trzeciej części serii Vernon zaskakuje wszystkich, w tym samego siebie.  


„Wysłuchał mnóstwa mniej czy bardziej dziwacznych teorii na temat przyczyn swojej wewnętrznej przemiany, którą wielu od razu uznało za »przebudzenie« .”


Znudziły go narkotyki. Samotność przestaje być głównym atrybutem jego egzystencji. Polubił za to życie w grupie. Wspólna praca, wspólne obowiązki - dla Vernon’a stają się uczciwym sposobem na pozbycie się odpowiedzialności. Ktoś, oprócz niego samego, dba o jego samopoczucie i nie wymaga niczego w zamian. 


Czy Vernon odnalazł swoje miejsce na Ziemi?


Ostatnia część społecznej satyry to świetne dopełnienie serii o losach Vernon’a Subutex. Autorka odkrywa przed nami jeszcze więcej francuskich realiów, tym razem wśród szybko rozwijającej się technologii i jak zawsze - dobrej muzyki.


Kliknij i kup swój egzemplarz lub dowiedz się więcej.