Aktualności

#OtwartyBlog: Problemy społeczne, świadome życie, praca nad sobą – co interesuje współczesnego czytelnika?

#OtwartyBlog: Problemy społeczne, świadome życie, praca nad sobą – co interesuje współczesnego czytelnika?

Data dodania: 5.08.2020

Książki przekazują wiedzę. Czasem ukazują proste, zwyczajne życie, jednak nie pozbawione problemów społecznych, które mogą stanowić tabu. Czym są problemy społeczne? To zjawiska, zdarzenia, nastroje panujące w społeczeństwie, które są powszechnie znane, ale często stanowią temat zbywany, pomijany, przemilczany. Możemy zaliczyć do nich także powielane mity na temat jakiejś choroby, przepracowywanie się, brak pewności siebie czy niezdrowy styl życia. Publikacja traktująca o danym problemie społecznym powinna ukazywać go w sposób wyrazisty, zgodny ze stanem obecnym, bez uprzedzeń. Powinna uświadamiać, tłumaczyć i dawać wskazówki postępowania. Często poruszanym tematem jest przemoc wobec słabszych i kobiet. Jednym z autorów, który wykorzystał ten temat w swojej książce, jest Remigiusz Mróz, a mowa o jego Nieodgadnionej. Uzależnienia od różnych substancji czy od osób, a także molestowanie seksualne to również tematy często goszczące na kartach powieści, na przykład w książce Kate Elizabeth Russell pt. Moja mroczna Vanesso. Tytułowa Vanessa jest cichą, skromną i wrażliwą dziewczyną. Pisze wiersze, których nikomu nie pokazuje. Jej nauczyciel w wyrafinowany sposób rozkochuje ją w sobie i uzależnia od siebie. Wykorzystuje naiwność i niewinność młodej dziewczyny, by czerpać z tego związku fizyczne korzyści. Dziewczyna myśli, że tak być powinno, że tak trzeba, że to w porządku. Ale tak nie trzeba! Nikt nie może być zmuszany do obcowania z inną osobą, jeśli tego nie chce. Nauczyciel – osoba, która powinna być autorytetem i cieszyć się zaufaniem uczniów – okazał się zwyrodnialcem. Człowiek, który miał być przewodnikiem dla młodej istoty, haniebnie wykorzystał jej potrzebę akceptacji. Ta znajomość całkowicie zniszczyła młodej dziewczynie jej dorosłe życie. Jako kobieta nie potrafiła sobie poradzić ze związkami, nie potrafiła utrzymać stałych, zdrowych relacji. Jej wrażliwość i niedojrzałość, nierozumiejąca dobrze rzeczywistości, zostały zmanipulowane i perfidnie wykorzystane. Autorka dosłownie gra emocjami czytelnika, tekst wzbudza całą ich gamę: od radości po najgorszy rodzaj obrzydzenia.

Molestowanie dziecka jest jednym z wątków książki Remigiusza Mroza Głosy zza światów, drugiej części serii o Sewerynie Zaorskim. Autor ukazał bestialstwo człowieka, który miał się opiekować dzieckiem. Stosował okrutne praktyki, a ich opisy nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Najgorsze jest to, że takie sytuacje jak te z książek Russell i Mroza mogły zdarzyć się naprawdę.

Dużą część książek dostępnych na rynku stanowią poradniki. Dają konkretne rady i wskazują, jak postępować, by nasze życie było lepsze, na przykład by z daną chorobą żyło się mniej uciążliwe. Do nich należy Co jeść, by pozbyć się objawów hashimoto Izabelli Wentz. Oprócz dużej dawki teorii znajdziemy w niej wiele przepisów na dania dla osób z chorobą Hashimoto.

Kwestia odżywiania jest bardzo istotna. Obecnie popularność zdobywają diety odchudzające, które często nie pomagają, a utrudniają ten proces. Co innego proponuje dieta, co innego domaga się organizm, który zaczyna odczuwać niedobór pewnych składników. A gdzie w tym wszystkim zdrowie? Wiele tłumaczy Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować Basa Kasta, w którym autor na podstawie swojego doświadczenia demaskuje mity żywieniowe. Agnieszka Maciąg od lat propaguje życie w zgodzie ze sobą i naturą. W Smaku życia namawia między innymi do zmiany sposobu myślenia, by osiągnąć pogodę ducha i radość wewnętrzną. Niedawno miała premierę jej książka Menopauza. Podróż do esencji kobiecości. To ważna pozycja dla kobiet w każdym wieku, nie tylko w okresie klimakterium. Pozwoli im zrozumieć przemiany zachodzące w organizmie, zadbać właściwie o siebie i zacząć w pełni cieszyć się swoim potencjałem.

A co ze spełnianiem czyichś oczekiwań? Ludzie silniejsi psychicznie często wykorzystują słabszych, na przykład zrzucając na nich swoje obowiązki. Ludzie wykorzystywani nie mają czasu dla siebie, oddają się pracy, zaniedbując siebie, swoje rodziny, swoje potrzeby i marzenia oraz nie realizując swoich celów. Często inni mają wobec nas bezsensowne oczekiwania, których nie chcemy spełniać, ale nie potrafimy odmówić. Jak wyjść z tego zaklętego kręgu? Ratunek możesz znaleźć w książce Alexandry Reinwarth Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne.

Świat, który nas otacza, jest bardzo skomplikowany. Jeśli chcemy go lepiej poznać i zrozumieć, warto sięgać po różne tytuły. A naprawdę mamy z czego wybierać!


Tekst: Eliza Kaczor

Zdjęcie: Zuzanna Łyszczarz