Aktualności

Pakiet Psychologia & Rozwój - poznaj lepiej siebie tej jesieni!

Pakiet Psychologia & Rozwój - poznaj lepiej siebie tej jesieni!

Data dodania: 15.09.2021

Stefanie Stahl to uznana niemiecka psycholożka, która zabłysła w Polsce serią poradników, które w przystępnej formie przedstawiają zagadnienia psychologiczne. Autorka omawia codzienne sprawy i problemy w fachowy, ale łatwy do zrozumienia sposób, dzięki czemu możemy zyskać wnikliwe spojrzenie na nasze życia – osobiste, zawodowe i społeczne.  Poszerzony pakiet Psychologia & Rozwój oprócz już znanych książek zawiera też nowość – Jak się dogadywać mimo różnic – świeże spojrzenie Stahl na klasyczne teorie osobowości.


Komu nie przydałaby się instrukcja obsługi człowieka? Zarówno jak chodzi o nas samych jak i interakcje z innymi – czasem potrzebujemy wskazówek czy wręcz konkretnych wytycznych, jak postępować, by sytuacja społeczna poszła po naszej myśli. I chociaż wizja ,,instrukcji’ czy ,,podręcznika” służącego do odszyfrowania osobowości drugiego człowieka może wydawać się naciągana czy nawet niemoralna, to jednak Stahl pokazuje, że teoria typów osobowości oparta jest na wiedzy psychologicznej i pomaga w lepszy sposób zrozumieć ludzi – włączając nas samych – a przy tym jest też wyjątkowo fascynująca!

Taka instrukcja, według Stahl, opiera się na czterech osiach osobowości: ekstrawertyczny-introwertyczny, konkretny-abstrakcyjny, myślący-odczuwający, zorganizowany-swobodny. Zrozumienie, po której stronie osi się znajdujemy, pozwoli wyjaśnić nasze usposobienie, a odnalezienie na niej bliskiej osoby da nam możliwość zrozumienia jej zachowań i motywów.


Aby ułatwić przyswojenie treści i odnalezienie się w przedstawionym systemie, autorka zamieściła w książce test osobowości, który lokuje nas po odpowiednich stronach osi i pozwala na poznanie najlepiej dopasowanego do nas typu ministra spośród 16 możliwych – np. ministra przyszłości, tolerancji lub przyjemności.

Szczere i przemyślane odpowiedzi, bez wmawiania sobie nieistniejących wad czy przypisywania zasług na wyrost, pozwolą nam poznać cenną instrukcję obsługi człowieka. Instrukcja to jak najbardziej odpowiednie słowo, ponieważ otrzymujemy szczegółowe wyjaśnienie stylu bycia poszczególnych ministrów w związku, w pracy, w relacjach i w rodzicielstwie. Dowiadujemy się, co jest dla nich szczególnie ważne, co mniej, co jest ich silną stroną, a co trudnością i czego potrzebują by czuć się pewnie w pracy i w relacji. Taką dokładną analizę autorka nazywa efektem reflektora – czyli poznaniem swoich dotychczas nieuświadomionych cech i w pełnym ich zrozumieniem.


„Samopoznanie jest istotne nie tylko, by móc dowiedzieć się, kim się jest, ale także kim się nie jest” tak autorka tłumaczy wagę proponowanej analizy – przede wszystkim pozwala ona nam na zrozumienie i zaakceptowanie tego, jacy naprawdę jesteśmy.  Już teraz sięgnij po tę niezastąpioną widzę – jest ona na wyciągnięcie ręki.


Tekst: Izabela Pakos