Aktualności

Sprzedana opcja filmowa do książki Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka pt. „DZIENNIKARZ, KTÓRY WIEDZIAŁ ZA DUŻO. DLACZEGO JAROSŁAW ZIĘTARA MUSIAŁ ZGINĄĆ?”

Sprzedana opcja filmowa do książki Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka pt. „DZIENNIKARZ, KTÓRY WIEDZIAŁ ZA DUŻO. DLACZEGO JAROSŁAW ZIĘTARA MUSIAŁ ZGINĄĆ?”

Data dodania: 2.10.2023
Jest nam niezwykle miło poinformować, że została sprzedana opcja filmowa do książki Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka pt. „DZIENNIKARZ, KTÓRY WIEDZIAŁ ZA DUŻO. DLACZEGO JAROSŁAW ZIĘTARA MUSIAŁ ZGINĄĆ?”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego w 2021 roku.
Pobierz obrazki


Reportaż Łukasza Cieśli i Jakuba to przykład śledztwa dziennikarskiego najwyższej próby oraz fascynujący i przerażający obraz zagmatwanych i niejasnych relacji między biznesem, służbami nowego i starego układu oraz światkiem kryminalnym, które ukształtowały klimat lat 90. i w którym za prawdę można było zapłacić życiem.

Fakt: Dziennikarz Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej” rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze. Kto i dlaczego wydał rozkaz zamordowania go?

Łukasz Cieśla, dziennikarz i autor:
Liczę na to, że nasza książka i powstający na jej podstawie materiał filmowy o kulisach zniknięcia Jarka Ziętary, doprowadzą do wznowienia śledztwa przez prokuraturę. W sprawie wciąż są przecież niewiadome, które przez 31 lat nie doczekały się wyjaśnienia ze strony naszego wymiaru sprawiedliwości.

Jakub Stachowiak, dziennikarz i autor:
To bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dla sprawy Jarka Ziętary. Nie chce się wierzyć, że przez ponad 30 lat nie udało się wyjaśnić zagadki zaginięcia dziennikarza. Ekranizacja może sprawić, że ta historia nie zostanie zapomniane, a wierzę bardzo w to, że w końcu znajdzie swoje wyjaśnienia. Że winni porwania i zabójstwa dziennikarza zostaną złapani i osądzeni. Trzeba się spieszyć, bo do przedawnienia sprawy zostało tylko dziewięć lat.

Robert Chojnacki, prezes i redaktor naczelny Wydawnictwa Otwartego:
Sprzedaż praw filmowych to dla wydawcy zawsze duże wydarzenie. Kiedy jednak dotyczy to wybitnego reportażu śledczego, jakim jest Dziennikarz, który wiedział za dużo Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka, satysfakcja jest szczególna. Wielkie brawa dla autorów, którzy znakomicie poradzili sobie z opisaniem sprawy niebezpiecznej, bardzo tajemniczej i skomplikowanej. Ekranizacja będzie hołdem dla prawdziwego dziennikarstwa, bez którego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie funkcjonować.


O Twórcach:

Łukasz Cieśla – reporter portalu Onet, w latach 2003–2021 dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej. Laureat prestiżowej Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby oraz Nagrody „Tygodnika Angora”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze”, w tym za materiał w Superwizjerze TVN o zniknięciu Jarosława Ziętary. Mieszka w Poznaniu.

Jakub Stachowiak – dziennikarz telewizyjny i prasowy. Pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Dziennika”, „Polityki” i portalu OKO.press. Od 2008 roku związany z TVN, jest reporterem śledczym w „Superwizjerze”. Był nominowany do wielu nagród, m.in. do Mediatorów i Nagrody im. Beaty Pawlak, w tym aż siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach „dziennikarstwo śledcze” oraz „dziennikarstwo telewizyjne”, a w 2011 roku został laureatem tejże nagrody. W 2019 roku otrzymał Gold Award w kategorii „iInformacje” 2019 na World Media Festival w Hamburgu. Nominowany m.in. do Mediatorów i Nagrody im. Beaty Pawlak. (Prawie) poznaniak na emigracji w Warszawie.
Pobierz obrazkiPobierz obrazki